The Green Party Regional Council

The Regional Council provides "a forum for dialogue between Regions, responsible for keeping under review the general well-being of the Party and for supporting and advising the Green Party Executive, particularly on matters of political strategy." It also has "overall responsibility for interim policy statements between Conferences." (For full details see section 6i & 6ii of the constitution.)

It is made up from two members elected by a postal ballot from within each region (20 members in all). Details of this can be found in the Green Party Constitution (section 6iv).

It is the forum of last resort for disciplinary matters. You can find details of GPRC involvement and the entire disciplinary procedures in the Complaints Process section of this website.

You can learn more about GPRC from the GPRC Handbook.

Information about the GPRC meetings, including past minutes and agendas, can be found in the Resources tab above.

Regional Council Members:

GPRC Co-Chairs:

  • Self identifying Non-Male Co-Chair: Kat Driscoll (Wales)
  • Self identifying Non-Female Co-Chair: Rob Grant (West Midlands Region)

East Midlands

  • Anne Geyfer:  Co-opted 13/07/2019
  • Richard Mallendar:  Elected 17/12/2017

Eastern

  •  
  • Adrian Spurrell:  Co-opted 06/07/2019

London

  • Peter Underwood: Elected by postal/electronic ballot, 23/10/2018.
  • Rachel Collinson: Elected 08/10/2019

North East

  • Thomas Stewart:  Elected 12/06/2018
  • Rachel Featherstone:  Elected 12/06/2018

North West

  • Sam Riches Elected 21/12/2018
  • Jackie TurveyTait Elected 21/12/2018

South East

  • Martha James: Elected  06/02/2020
  • Andrew Bradbury:  Elected  06/02/2020

South West

  • Sarah Sharp:
  • Oliver Dowding:   Elected by postal/electronic ballot, 20/02/2020

Wales

  • Kat Driscoll: 
  •  

West Midlands

  • Emma Bullard:  Elected by postal/electronic ballot, 05/07/2019.
  • Rob Grant:   Elected by postal/electronic ballot, 05/07/2019.

Yorkshire & Humberside

  • Ann Forsaith: Elected 09/11/2018
  • Gavin Andrews: Elected 09/11/2018